مقالات و اخبار

7 نکته طلایی برای تشخیص پسته مرغوب از بی کیفیت

تشخیص پسته مرغوب

پسته یکی از محبوب ترین آجیل های موجود میباشد که نسبت به دیگر انواع آجیل، قیمت نسبتا بالاتری دارد. همین قیمت بالاتر سبب شده است تا برخی افراد برای دستیابی به منفعت بیشتر، دست به کارهای متقلبانه بزنند و به قول معروف گنجشک را رنگ کرده و جای قناری بفروشند. به همین دلیل ما میخواهیم شما را با روش های بسیار آسان تشخیص پسته مرغوب آشنا کنیم تا دیگر فریب اینچنین افرادی را نخورید. پس مانند همیشه، تا انتها با ما همراه باشید.

تفاوت قیمت پسته به چه دلیل است؟

همانطور که به آن اشاره کردیم، پسته جزو آجیل های گرانبها به شمار میرود اما در بازار برای یک نوع پسته به طور مثال پسته اکبری، قیمت های متفاوتی مشاهده میشود که در برخی موارد اختلاف قیمت بسیار زیاد است. مشتریان معمولا با توجه به ظاهر پسته، تفاوت خاصی را متوجه نمیشوند و با این استدلال که همه این ارقام شبیه به یکدیگر هستند، آن پسته ای را خریداری میکنند که قیمت پایین تری دارد. این اتفاق در برخی موارد میتواند سلامتی انسان ها را نیز به خطر بیاندازد.

اما دلیل واقعی تفاوت قیمت برخی پسته ها در چیست؟ این تفاوت قیمت ها معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از اصلیترین آنها میتوان به خندان یا آب خندان بودن پسته، تازگی یا کهنگی پسته، قرصی نبودن پسته و … اشاره نمود. برای تشخیص پسته مرغوب بهتر است با برخی اصطلاحات مانند آب خندان بودن و پسته قرصی آشنا شوید.

پسته آب خندان

تشخیص پسته مرغوب

یکی از مهمترین معیارهای خرید پسته، خندان بودن آن است. خندان بودن پسته یکی از ویژگی های یک پسته مرغوب به شمار میرود. البته این موضوع تنها ویژگی پسته با کیفیت نیست و دلایل دیگری همچون تازگی، بوی مناسب، نوع پسته و … نیز وجود دارد.

پسته آب خندان به پسته هایی گفته میشود که در موقع چیدن، دهان بسته ای دارند و به روش خاصی آنها را به صورت خندان در می آورند. آب خندان کردن پسته معمولا به روش زیر صورت میگیرد:

در ابتدا پسته هایی را که دهانه آنها بسته است، درون یک حوضچه آب سرد با دمای 4 درجه سانتی گراد قرار میدهند. پس از گذشت چند ساعت که این پسته ها به طور کامل سرد شدند، بلافاصله آن را در یک مکان بسیار گرم همچون کوره یا در مقابل هیترهای بزرگ قرار میدهند که این تغییرات شدید دما، سبب ترکیدن پوست پسته و خندان شدن آن میگردد. این عمل کاهش شدید کیفیت پسته در طعم و مزه را در پی دارد و معمولا برای جبران این نقیصه، پسته ها را طعم دار میکنند.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

همچنین به دلیل گذاشتن پسته در آب سرد و پس از آن قرارگیری پسته در محیط گرم، زمینه ساز رشد قارچ و تولید سم آفلاتوکسین در مغز آن میشود که میتواند سلامتی افراد مصرف کننده را به خطر بیاندازد. در ادامه روش تشخیص پسته خندان طبیعی از پسته آب خندان را شرح خواهیم داد.

پسته قرصی

برخی افراد برای نگهداری پسته در مدت زمان طولانی تر اقدام به استفاده از قرص پسته میکنند. این قرص ها سبب میشوند که پسته مدت زمان طولانی تری را بدون آفت زدگی سالم بمانند. برای استفاده از این روش ابتدا قرص ها را بین یک روزنامه میپیچند و داخل یک کیسه پلاستیکی قرار میدهند. سپس این کیسه پلاستیکی را در بین پلاستکی های پسته میگذارند تا پسته از آسیب حشرات و آفات در امان باشد. این قرص ها بر روی کیفیت پسته تاثیر میگذارند و پس از مدتی بوی قرص به خود میگیرند.

7 نکته طلایی تشخیص پسته مرغوب از پسته بی کیفیت

حال به قسمت مهم و اساسی در مورد تشخیص پسته مرغوب از پسته بی کیفیت میرسیم و شما با دانستن این نکات به راحتی میتوانید پسته خود را خریداری نمایید.

 1. تشخیص پسته تازه

تشخیص پسته تازه

یکی از اصلیترین تفاوت پسته مرغوب با پسته بی کیفیت، تفاوت در تازگی آنها است. شما برای تازگی یک پسته میتوانید به طعم آن دقت نمایید. پسته تازه طعم تلخ یا نامطلوبی ندارد و همان طعمی را که از یک پسته مرغوب انتظار دارید، در اختیار شما قرار میدهد. همچنین پسته تازه رطوبت و نرمی خاصی دارد و در صورت مصرف، به راحتی جویده میشود. همیشه پیش از خرید پسته، چند دانه را به صورت امتحان برداشته و میل کنید. در صورتی که پسته دارای شرایط ذکر شده بود، خیالتان راحت باشد که پسته تازه است.

 1. بررسی ظاهر پسته

یکی دیگر از نکات مهم در مورد تشخیص پسته مرغوب، ظاهر آن است. شما با مشاهده پسته و از روی ظاهر آن، میتوانید تا حدودی به کیفیت آن پی ببرید. رنگ پوست پسته نباید تیره و کدر باشد و این نکته نشان میدهد که زمان زیادی از نگهداری آن میگذرد. همچنین پسته باید عاری از هرگونه سوراخ و کرم خوردگی باشد. در صورت مشاهده این ایرادات، از خرید پسته آن فروشگاه اجنتاب نمایید.

 1. تشخیص پسته آب خندان

همانطور که توضیح داده شد، پسته آب خندان نمیتواند پسته با کیفیتی باشد و برخی به دلیل خندان بودن آن، سعی در فروش آن با قیمت های گزاف دارند. برای آنکه تشخیص دهید پسته به طور طبیعی خندان بوده است یا اینکه به صورت غیر طبیعی خندان شده است، کافی است پسته را در کنار گوش خود تکان دهید. اگر صدای تلق تلق شنیدید، مطمئن باشید که پسته به صورت آب خندان به این ظاهر در آمده است.

برخی دیگر از افراد سودجو برای پوشاندن این عیب، در هنگام طعم دار کردن پسته، از نشاسته استفاده میکنند تا مغز به پوست آن بچسبد و این صدا شنیده نشود. شما در این مواقع کافی است سعی کنید تا دو دهانه پوست پسته را به هم نزدیک نمایید. اگر این دو دهانه به یکدیگر نرسیدند، پسته به صورت طبیعی خندان بوده است ولی اگر به یکدیگر برسند، از روش آب خندان برای خندان کردن آن استفاده شده است.

این کار را برای هر نوع پسته ای میتوانید امتحان کنید. وقتی پسته به صورت بسته باشد، مسلما مغز های ریزتری دارند و فقط با آب خندان کردن آن، دهانه پسته باز میشود. در این صورت باز شدن دهانه به دلیل مغز پسته نیست و شما با نزدیک کردن دو دهانه به یکدیگر، میتوانید اطمینان حاصل نمایید که پسته آب خندان است یا خیر.

 1. تشخیص پسته قرصی

برای آنکه تشخیص دهیم در نگهداری پسته از قرص استفاده شده است یا خیر، ابتدا میتوانیم پسته را بو کنیم؛ زیرا معمولا پس از گذشت مدتی، پسته بوی قرص را به خود میگیرد و بدین شکل میتوان تشخیص داد که نگهداری پسته با قرص صورت گرفته است. همانطور که گفته شد، قرص ها را بین روزنامه میگذارند و داخل کیسه های پلاستیکی قرار میدهند. اگر در بین پسته ها یا اطراف آن، کیسه های پلاستیکی مشاهده نمودید، احتمالا از قرص برای نگهداری پسته استفاده شده است. در غیر اینصورت میتوانید اطمینان داشته باشید که از این لحاظ مشکلی وجود ندارد.

 1. تشخیص استفاده نشدن از رنگ غیر طبیعی

تشخیص پسته مرغوب

افرادی که علاقه مند به مصرف پسته شور هستند، دوست ندارند که در فرآیند طعم دار کردن پسته، از رنگ های غیر طبیعی استفاده شود. فروشندگان پسته برای آنکه محصول خود از ظاهر زیبا و جذاب تری برخوردار باشد، اقدام به رنگ آمیزی پسته با رنگ های خوراکی غیر طبیعی میکنند که این اقدام، یک کار غیرقانونی محسوب میشود. همچنین برخی افراد برای آنکه عیب ها و ایرادات محصولات خود را بپوشانند، پسته را طعم دار کرده و از رنگ غیر طبیعی استفاده میکنند.

حال برای آنکه تشخیص دهیم پسته طعم داری که قصد خرید آن را داریم، حاوی مواد افزودنی و رنگ غیر طبیعی میباشد یا خیر، کافی است چند پسته را برداشته و در بین مشت خود فشار دهیم. اگر پس از مدت کوتاهی دست ما آغشته به رنگ شد، پسته رنگ شده است و در غیر این صورت، رنگ پسته طبیعی است.

روش دیگر برای شناسایی رنگ غیر مجاز پسته این است که تعدادی پسته را بر روی یک دستمال کمی مرطوب گذاشته و آن را بر روی دستمال بمالید. در صورت رنگی شدن دستمال، پسته دارای رنگ غیر طبیعی است.

 1. پسته بسته بندی شده خریداری کنید.

همانطور که میدانید، پسته های فله ای میتوانند به صورت مخلوط شده باشند و به دلیل شباهت بسیار پسته ها با یکدیگر، احتمالا یک فرد کم تجربه نمیتواند تفاوت پسته ها را بفهمد. به همین دلیل به اینجور افراد توصیه میشود از خرید پسته به صورت فله ای خودداری نمایند. پسته های بسته بندی شده شاید به دلیل بسته بندی خود کمی گرانتر باشند، اما میتوان اطمینان داشت که کیفیت بسیار بالایی دارند و دارای پروانه بهداشت میباشند.

 1. خرید از فروشگاه های مطمئن و پرفروش

خرید از فروشگاه های مطمئن میتواند به چند دلیل اهمیت داشته باشد. یکی آنکه این فروشگاه ها مشتریان بسیاری دارند و احتمالا محصولات آنان از جمله پسته، کیفیت بالایی دارد که افراد زیادی ترجیح میدهند خرید خود را از این فروشگاه انجام دهند. دلیل دوم این است که پسته این فروشگاه ها به دلیل حجم بالای فروش خود، زودتر به پایان میرسد و همواره پسته تازه در اختیار شما قرار میگیرد. خرید از فروشگاه های مطمئن و پرفروش میتواند برای افرادی که تجربه بالایی در خرید پسته ندارند، گزینه مناسبی باشد.

مشخصات پسته مرغوب

مشخصات پسته مرغوب

 1. پسته تازه بوده و رنگ پوست آن سفید متمایل به استخوانی باشد.
 2. پسته دارای بو یا طعم نامطلوب نباشد.
 3. تمامی پسته ها از نظر ظاهری مانند رنگ و اندازه یکسان باشند.
 4. پسته ها دستچین و بدون دانه های بسته باشد.
 5. پسته ها عاری از کرم خوردگی و آفات باشد.
 6. پسته های شور فاقد رنگ مصنوعی باشد.

خرید پسته مرغوب از الوخشکبار

 همانطور که تا به اینجای کار به آن اشاره شد، پسته مرغوب ویژگی های خاصی دارد و روش های تشخیص پسته مرغوب نیز به سمع و نظر شما رسید. حال اگر با این تفاسیر قصد خرید پسته مرغوب از یک فروشگاه اینترنتی مطمئن دارید، میتوانید خرید خود را از الوخشکبار انجام دهید.

الوخشکبار یکی از برترین فروشگاه های اینترنتی خرید خشکبار، آجیل، برنج و زعفران است که با سالها سابقه در زمینه خرید و فروش آجیل از جمله پسته، مشتریان بسیاری را برای خود دست و پا کرده است. پسته های الوخشکبار کیفیت بسیار بالایی دارند و با قیمتی مناسب در اختیار شما قرار میگرند؛ به طوری که این کیفیت و قیمت را در کمتر فروشگاهی مشاهده خواهید کرد.

تمامی محصولات الوخشکبار از جمله پسته های آن با تضمین کیفیت به فروش میرسند. ما به کیفیت محصولات خود واقف هستیم اما در صورتی که مشتریان ما از کیفیت محصول خریداری شده خود رضایت نداشته باشند، تا 48 ساعت پس از خرید میتوانند محصول را به ما بازگردانند و پول خود را دریافت نمایند. شما با چند کلیک ساده میتوانید خرید آجیل و پسته را از ما انجام دهید و محصول را درب منزل خود تحویل بگیرید.

6 دیدگاه در “7 نکته طلایی برای تشخیص پسته مرغوب از بی کیفیت

 1. نکات خیلی خوبی را در این مقاله بیان کردین
  موفق باشید

  1. الو خشکبار گفت:

   درود بر شما جناب رستمی
   خیلی ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه نمودید.

  2. علی گفت:

   ممنون از مطالب کاربردیتون

   1. الوخشکبار گفت:

    ممنون بابت نظرتون

 2. احمد پرویزی گفت:

  سپاس از شما….

  1. الوخشکبار گفت:

   ممنون…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *