در حال نمایش 10 نتیجه

اهمیت برنج در خانوار های ایرانی

برنج یکی از غلات مهم و ضروری است. مصرف برنج در کنار نان بخش مهمی از خواروبار خانواده را تشکیل می‌دهد. بسیاری از غذاهای ایرانی با برنج خورده می‌شوند. از طرفی برنج ویتامین ب بالایی دارد و مهم است که هنگام مصرف نوع خوب آن انتخاب شود. برنج انواع مختلفی دارد که از نظر اندازه و بو نیز با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از دسته بندی‌ها، برنج سفید و برنج قهوه‌ای است. برنج قهوه‌ای در واقع همان برنج سفید است که لایه رویی آن برداشته نشده است.

مراحل مختف از برداشت تا فروش برنج

برنج از زمان برداشت تا زمانی که به دست مشتری برسد چندین بار الک شده و لایه‌ها و پوسته‌های روی آن جدا می‌شود. برنج قهوه‌ای محصول برداشتن اولین لایه‌ از روی برنج است. این برنج به دلیل سبوسی که دارد یکی از پرخاصیت‌ترین انواع برنج است. پخت برنج قهوه‌ای کمی با برنج سفید تفاوت دارد و از نظر قیمت نیز گران‌تر است. البته طعم برنج قهوه‌ای خیلی مورد استقبال مردم نیست. به همین دلیل اغلب خانواده‌ها از برنج سفید استفاده می‌کنند.

برنج ؛ منیع غنی غذایی

برنج یکی از منابع مهم غذایی است. برنج سرشار از آهن، روی، منیزیم، فسفر، منگنز و پتاسیم است. همین طور بیشترین ویتامین گروه ب را شامل می‌شود. به همین دلیل ارزش غذایی بالایی دارد خصوصا اگر هنگام پخت آبکش نشود. معمولا آبکش کردن برنج بخشی از خواص آن را از بین می‌برد.

انواع برنج سفید

برنج سفید را می‌توان از نظر نوع به چند دسته نقسیم کرد. برنج سفید بعد از ورود به کارخانه چند بار الک می‌شود. در اولین بار دانه‌های درشت و خوب برنج جدا می‌شود. مرحله بعدی برنج سرلاشه است. بعد از آن برنج لاشه و سپس برنج نیم دانه و بعد برنج ریز است. برنج خیلی ریز تقریبا کاربردی ندارد و برنج‌های نیم دانه هم برای مواردی خاصی مانند شله زرد، شیر برنج و … استفاده می‌شود. در پخت شله زرد و … از دست دادن شکل برنج اشکالی ندارد. بنابراین در پخت این غذاها می‌توان از برنج نیم دانه استفاده کرد.
برنج‌های دو الکه، یکی از مرغوب‌ترین برنج‌ها هستند. این برنج‌ها در مرحله اول یعنی زمانی که برنج سرلاشه از برنج سفید جدا می‌شود، به جای یک بار الک دو بار الک می‌شود. مرغوبیت برنج دو الکه به دلیل این است که دقیق‌تر الک شده است.

انواع برنج ایرانی

برنج یکی از تولیدات مهم ایران است. برنج ایرانی به دلیل طعم و عطری که دارند یکی از انواع درجه یک برنج در دنیا به حساب می‌آید. برنج طارم، برنج هاشمی، برنج دم سیاه و برنج صدری از مرغوب‌ترین انواع برنج هستند. پیشینه برنج طارم به شهری به نام طارم در استان زنجان مربوط می‌شود. این برنج بهترین کیفیت را دارد و امروزه در تمام ایران کشت می شود. به طوری که بیش از 60 درصد برنج کشت شده در ایران برنج طارم است. برنج طارم انواع مختلفی دارد و در بازار نیز به نام‌های مختلفی ارائه می‌شود. برنج هاشمی یکی دیگر از انواع برنج ایرانی است که کیفیت خیلی خوبی دارد و خوب هم قد می‌کشد. این برنج بیشتر از هر جای دیگری در مازندران کشت می‌شود. برنج صدری و برنج دم سیاه از دیگر برنج‌های مرغوب و درجه یک هستند که بیشتر در گیلان کشت می‌شوند. برنج صدری و هاشمی هنگام پخت خیلی خوب ری می‌کنند و برای مهمانی‌ها گزینه ایده آلی هستند. برنج شیرودی، برنج فجر و برنج عنبر بو از نمونه‌های دیگر برنج مرغوب ایرانی هستند. بهترین برنج عنبر بو برای استان خوزستان است.

خرید برنج مرغوب

برنج‌ها از نظر ظاهری دو دسته هستند. برنج‌های باریک و بلند‌تر که به نواحی شمال کشور مربوط می‌شوند. نوع دوم برنج‌هایی کوتاه‌تر و تپل‌تر هستند که معمولا کشت نواحی جنوبی هستند. برنج‌های شمال هنگام پخت خوب قد می‌کشند و دانه دانه هستند. در حالی که برنج‌های جنوب بعد از پخت حالت خمیری‌تری پیدا می‌کنند. از این جهت برنج‌های شمال پرطرفدارتر هستند. در ایران بیشترین تولید برنج مربوط به نواحی شمال کشور می‌شود. استان مازندران، گیلان، گلستان بیشترین تولید برنج را دارند. بعد از آن‌ها استان فارس و خوزستان از تولید کنندگان اصلی برنج کشور هستند.

تشخیص برنج مرغوب

یکی از راه‌های تشخیص هنگام خرید برنج مرغوب توجه به ظاهر و شکل آن است. برنج‌های یک کیسه باید ظاهری یک شکل و یک رنگ داشته باشند. اگر مقداری از برنج را در دست‌تان بریزید و نگاه کنید، به خوبی متوجه این موضوع می‌شوید. همین طور برنج‌های یک بسته باید از نظر رنگ نیز شبیه به هم باشند. تفاوت رنگ نشان از مخلوط شدن چند نوع برنج است. این موضوع خوبی نیست چون هر نوع برنج پخت مخصوص خودش را دارد.
برنج خوب نه شکسته است و نه‌ ترک دارد. برنج‌های ‌ترک‌ دار و شکسته مرغوبیت کمتری دارند. هنگام خرید برنج به عطر و بوی آن هم توجه کنید. برنج‌های مخلوط یا اصطلاحا قاطی دار تقریبا هیچ بویی ندارند. در حالی که برنج مرغوب و خوب عطر و بوی مخصوص خود را دارد.

بهترین زمان استفاده از برنج بعد از کشت

نکته‌ای که در هنگام خرید برنج مرغوب وجود دارد، میزان تازگی آن است. برنج‌های تازه رطوبت بالایی دارند. بهتر است این برنج‌ها را بعد از چند ماه استفاده کنید تا کاملا خشک شده باشند. برنج‌های تازه هنگام پخت اصطلاحا ری نمی‌کنند، یعنی قد نمی‌کشند. همین طور ممکن است کمی حالت خمیری‌تری داشته باشند. بهترین زمان استفاده از برنج حدود 5 تا 6 ماه بعد از برداشت است که برنج رطوبت خود را کاملا از دست داده باشد.

تشخیص برنج تازه کشت شده

برای تشخیص این برنج‌ها می‌توانید به نرمی و سفتی آن توجه کنید. برنج‌هایی که کاملا خشک شده‌اند سفت‌تر از برنج‌های تازه هستند؛ همین طور از نظر رنگ تیره‌اند.
با رعایت تمام این موارد بهتر است برای خرید برنج مرغوب فروشنده‌ای معتبر انتخاب کنید. می‌توانید سری به سایت الو خشکبار بزنید و انواع برنج با کیفیت ایرانی را با بهترین تولید انتخاب کنید. ارگانیک بودن و طبیعی بودن محصولات یک امتیاز ویژه برای برنج محسوب می‌شود که خوشبختانه الو خشکبار آن را دارد.

قیمت انواع برنج مرغوب

قیمت برنج و کیفیت برنج از مهم‌‌ترین مواردی است که خانواده‌ها به آن توجه می‌کنند. طبیعتا برنج به عنوان وعده اصلی در سفره خانواده جایگاه مهمی دارد. طعم و بوی برنج ایرانی با‌کیفیت، مهم‌‌ترین ویژگی آن است. ویژگی که آن را از تمام رقبای خارجی‌اش محبوب‌‌تر کرده است. قیمت برنج بسته به کیفیتش طیف گسترده‌ای دارد.
تقریبا بسیاری از خانواده‌ها در طول روز یک وعده برنج را مصرف می‌کنند. بنابراین نقش مهمی در سبد خانوار دارد. جدای از موضوع قیمت، کیفیت برنج نیز بسیار اهمیت دارد. برنج خواص زیادی دارد. این ماده غذایی منبع اصلی تامین انرژی است. مهم‌‌ترین ویتامین برنج، ویتامین خانواده ب است. ویتامینی بسیار مهم که در سلامت بدن نقش موثری دارد. کارشناسان و پزشکان در این خصوص توصیه می‌کنند، برنج را حتما به صورت کته مصرف کنند. گفته می‌شود آبکش کردن برنج بعضی خواص آن را از بین می‌برد.

محدوده قیمت انواع برنج

شاید شما هم در هنگام خرید برنج با قیمت‌های متفاوتی رو به رو شده‌اید. قیمت‌های متفاوت در کنار اسامی مختلف ممکن است خریدار را کمی گیج کند. قبل از هر چیزی بد نیست رنج قیمتی از انواع برنج داشته باشید. قیمت برنج قهوه‌ای و قیمت برنج مرغوب ایرانی گران‌‌ترین‌ها در بازار برنج هستند. به طور کل برنج ایرانی در بازه 25000 هزار تومان تا 61000 هزار تومان قرار می‌گیرد، که قیمت 60000 تومان مربوط به همان برنج درجه یک ایرانی و برنج قهوه‌ای می‌شود. در آخر هم قیمت برنج هندی و تایلندی در حدود 18000 تومان تا 25000 هزار تومان است که آن‌ها را در گروه برنج ارزان قرار می‌دهد. ارزان‌‌ترین قیمت برنج نیز مربوط به برنج‌های نیم دانه و لاشه می‌شود.
برنج‌های خارجی معمولا به دلیل شکل ظاهری‌شان انتخاب می‌شوند. اندازه این برنج بعد از پخت یکی از دلایل انتخاب آن است. هرچند این اصلا دلیل خوبی نیست، چرا که برنج با‌کیفیت ایرانی نه تنها بعد از پخت ظاهر خوبی دارد، بلکه از نظر طعم و عطر نیز اصلا برنج خارجی با ایرانی قابل مقایسه نیست. از نظر کیفیت و مرغوبیت هم برنج ایرانی نسبت به برنج خارجی برتری بیشتری دارد.
در کنار برنج‌های خارجی، برنج لاشه و برنج نیم دانه ایرانی را نیز می‌توان با قیمت‌های پایین‌‌تری تهیه کرد. این برنج‌ها بعد از پخت دانه دانه نیستند و حالت خمیری‌تری پیدا می‌کنند. برنج‌های لاشه و نیم دانه برنج‌های مجلسی نیستند و از آن‌ها بیشتر برای مصرف روزانه یا پخت شله زرد، آش و غذاهایی این شکلی استفاده می‌شود. قیمت برنج لاشه و نیم دانه از 18000 هزار تومان تا 26000 تومان است.

بهترین برنج کدام است؟

قطعا بهترین نوع برنج ، برنج دو الکه ایرانی است. این برنج بعد از ورود به کارخانه و دوبار الک شدن، هیچ برنج نیم دانه و لاشه‌ای ندارد. دانه‌های نهایی کاملا یکدست و با‌کیفیت هستند. طبیعتا قیمت این برنج‌ها از سایر انواع آن گران‌‌تر است. برنج‌های درجه یک با نام‌های برنج‌هاشمی، طارم، برنج علی کاظمی و دم سیاه شناخته می‌شوند. از انواع دیگر برنج‌های با‌کیفیت و پر محصول ایرانی می‌توان به برنج شیرودی و عنبر بو اشاره کرد. این برنج‌ها جزو برنج‌های با‌کیفیت ایرانی هستند.
محصول با‌کیفیت و درجه یک برنج معمولا در نواحی شمال کشور مانند استان مازندران، گیلان و همین طور استان فارس و خوزستان کشت می‌شود.

مهم‌‌ترین خواص برنج

برنج به عنوان یکی از مهم‌‌ترین و پرمصرف‌‌ترین غلات است که خواص بسیاری دارد. در رابطه با این موضوع می‌توان به خواص آن برای جلوگیری از کم خونی اشاره کرد. برنج به دلیل انواع ویتامین ب که دارد منبع خوبی برای رفع کم خونی به حساب می‌آید. آهن برنج به تولید هموگلوبین خون کمک می‌کند. همین طور وجود فیبر در برنج تاثیرات مثبتی بر گوارش و حفظ سلامت آن دارد.
شاید برای‌تان جالب باشد اما برنج برای کنترل چاقی نیز مفید است. در واقع برنج به تنهایی کلسترول بد و سدیم ندارد. همین موضوع نیز در سلامت بدن و جلوگیری از چاقی بسیار مهم است. این ماده غذایی سرشار از کربوهیدرات است. کربوهیدرات نیز منبعی عالی برای تغذیه مغز است. در واقع کربوهیدرات علاوه بر تامین انرژی بدن به بهبود عملکرد مغز نیز کمک می‌کند. برنج در روند جلوگیری از آلزایمر نیز موثر است.
در نهایت برنج منبع خوبی برای تامین ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن است. برنج‌های کشت شده در شمال طبعی سرد و خشک دارند. به همین دلیل برای تعدیل طبع می‌توان از مصلح‌هایی مانند زعفران، زیره، شوید و … استفاده کرد. برنج عنبر بو که از محصولات جنوب کشور است، طبعی گرم دارد. مصرف این برنج به دلیل طبع گرمش به افراد مسن بیشتر توصیه می‌شود. در مصرف برنج نیز مانند هر ماده غذایی دیگری نباید افراط کرد. همین طور حذف آن می‌توانند خطرات زیادی به همراه داشته باشد.

از کجا بفهمیم برنج تازه است؟

معمولاً برنج‌هایی که از شالیزار برداشت می‌شوند، سفید بوده و عطر و بویی بسیار قوی‌تر و البته دلپذیرتر را نسبت به برنج‌های کهنه دارند. برنج‌هایی که تازه هستند، معمولاً ظاهری بلوری دارند. اما نمی‌توان از ظاهر، آن را با برنج کهنه مقایسه کرد، چرا که در این صورت تفاوتی را احساس نمی‌کنید. البته افراد حرفه‌ای مانند خریداران و کسانیکه برنج‌ها را برداشت می‌کنند، به راحتی می‌توانند این تفاوت را بفهمد. روش دیگر برای تشخیص برنج تازه، بعد از پخت آن است. زمانیکه برنجی تازه باشد، پس از پخت ممکن است با شفته شدن آن روبه رو شوید. هیچ گاه یک برنج تازه را به سبک برنج دیگر پخت نکنید. در واقع از آنجایی که برنج تازه رطوبت بیشتری دارد، در نتیجه ممکن است پس از پخت شاهد شفته شدن آن باشید.

چگونه بفهمیم برنج طبیعی است؟

منظور از برنج غیر طبیعی برنجی است که با ترکیب نشاسته و پلاستیک تهیه شده باشد که اینروز‌ها در بسیاری از بازار‌ها می‌بینیم. اما برای تشخیص این برنج‌ها می‌توانید از چند روش استفاده کنید. اولین کار قرار دادن برنج روی آتش و توجه به بویی است که از آن بلند می‌شود. بوی پلاستیک نشان دهنده غیرطبیعی بودن آن است. دومین روش، ریختن برنج در یک ظرف آب است. در صورتی که برنج‌ها روی آب بیایند، ممطئنا غیر طبیعی هستند. روش دیگر خرد کردن برنج است. برنج طبیعی باید در هنگام کوبیدن به خوبی خرد شود. اگر در این هنگام هسته زرد رنگی را دیدید این برنج غیر طبیعی است. برنجی که طبیعی باشد، باید در زمانی که در یک ظرف در بسته در مقابل نور خورشید قرار بگیرد، کپک بزند.