مقالات و اخبار

بادام درختی مرغوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بادام درختی مرغوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی های بادام درختی با کیفیت چیست؟

قبل از اینکه بدانید بادام درختی مرغوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ خوب است بدانید بزرگترین استان تولیدکننده بادام سنگی در ایران، بام ایران یعنی استان چهارمحال و بختیاری است که به آن مهد بادام نیز گفته میشود. این استان از نظر آب و هوا، بهترین شرایط رشد بادام را دارد و بهترین انواع بادام ایرانی به ویژه بادام سنگی در این استان تولید میشود. شهرستان سامان از استان چهارمحال و بختیاری، مهمترین شهر تولیدکننده بادام در این استان به شمار میرود.

ویژگی های بادام درختی با کیفیت چیست؟

ویژگی های بادام درختی با کیفیت چیست؟

از دیگر استان های مهم تولیدکننده بادام سنگی در ایران میتوان به استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، آذربایجان شرقی، مرکزی و زنجان اشاره نمود. همچنین کشور ایران با توجه حجم تولید سالانه 200 هزار تن بادام، در رده پنجمین کشورهای تولیدکننده بادام در دنیا محسوب میشود.

نحوه تشخیص بادام درختی مرغوب

این سوال ممکن است برای شما هم پیش بیاید که چگونه کیفیت بادام درختی را تشخیص دهیم؟ در پاسخ به این سوال می‌خواهیم به چند ویژگی که در بادام درختی موجود در الوخشکبار نیز وجود دارد، اشاره کنیم:

یک دست بودن اندازه دانه ها

دانه‏های بادام درختی که خریداری می‏کنیم باید هم اندازه هم باشند. هرچه سایز بادام‌ها یکسان‏تر باشد، معمولا کیفیت آن بالاتر است.

میزان چربی

میزان چربی در بادام درختی یکی دیگر از ویژگی‎های تعیین کننده مرغوبیت آن است. هرچه چربی بیشتر باشد، مغز بادام کیفیت بالاتری دارد. بادام‏ها را بین دو انگشت خود فشار دهید تا میزان چربی آنها را بفهمید.

منطقه کشت و برداشت

سعی کنید بادامی را انتخاب کنید که از مناطقی در ارتفاعات بالاتر برداشت شده باشد. این موضوع در مورد، بادام‏های موجود در الوخشکبار دیده می‏شود. هرچه ارتفاعات رشد بادام بالاتر باشد، مغز بادام چرب‎تر بوده و طعم آن بهتر است.

سطح صاف و بدون چروکیدگی

مغزهای بادامی که خریداری می‌کنید نباید چروکیده باشند. چروکیدگی نشان دهنده کم آبی یا روش نامناسب خشک کردن آن است.

رنگ روشن

مغز بادام درختی هرچه روشنتر باشد، مرغوبیت آن بیشتر است.

پوست

در بادام‎ پوست کاغذی، باید پوسته به راحتی و توسط یک فشار کوچک با دست شکسته شود. از طرف دیگر بادام پوست کاغذی معمولاً پوستی روشن دارد. منافذ این پوسته به خوبی مشخص است.

مغز بادام

بادام مرغوب معمولاً مغز درشتی دارد و رنگ این مغز قهوه‌ای روشن است. این مغز نباید سفت باشد و همچنین داخل آن نباید به دلیل آفت پوک شده باشد. در غیر این صورت مطمئناً این بادام از درختان آفت‌زده حدا شده یا مربوط به برداشت‌های سال‌های قبل است.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

بادام سنگی بهتر است یا بادام پوست کاغذی؟

شاید این سؤال شما هم باشد. اگر بخواهیم از نظر فواید آنها را بررسی کنیم، باید بدانید که تمام دارای فواید یکسانی هستند. مواد مغزی، چربی‌های غیر اشباع و ویتامین‌های مختلف و مورد نیاز بدن نظیر A و E در تمام بادام‎ها وجود دارد. حتماً شنیده‌اید که برای نوزادان به وسیله بادام حریره تهیه می‌کنند. این کاملاً نشان دهنده فواید این نوع از آجیل برای نوزادان است.

اما در هر صورت انتخاب نوع بادام کاملاً سلیقه‌ای است. بادام درختی کاغذی، پوست نازگی دارد که به راحتی به وسیله دست شکسته می‌شود. طبع این بادام گرم و ‌تر است. در مقابل برای شکستن پوست بادام سنگی باید حتماً از یک محصول محکم استفاده کرد. در مقابل بادام سنگی به دلیل داشتن پوسته سفت، در برابر آفات مقاوم‌تر است و معمولاً در داخل دانه‌های تازه آن کمتر مغز‌های آفت‌زده را می‌بینیم.

از نظر درصد مغز این دو بادام در بادام کاغذی، میزان مغز نسبت به پوسته بیشتر است، حال آنکه این درصد در بادام سنگی پایین‌تر است. رنگ مغز بادام نیز در این دو نوع بادام متفاوت است. در بادام درختی روشن‌تر و در بادام سنگی تیره‌تر است. در نهایت نیز بادام درختی پوست کاغذی، نسبت به نوع سنگی قیمت بالاتری را دارد.

سخن پایانی

بادام درختی‏های با پوست، معمولا نسبت به بادام‏های بدون پوست، طول عمر بالاتری دارند. به عبارتی وجود این پوسته نازک، یک لایه محافظتی برای بادام است. در بادام درختی پوست کاغذی، پوسته نازک بادام به راحتی توسط یک فشار کوچک شکسته شده و مغز آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *