مقالات و اخبار

ارزش غذایی بادام زمینی

ارزش غذایی بادام زمینی

احتمالا در بسیاری از سایت ها مشاهده نموده اید که گفته شده ارزش غذایی بادام زمینی قابل توجه است. ما هم بر این موضوع صحه میگذاریم؛ زیرا وجود مواد بسیار مغذی در بادام زمینی ، این آجیل را به یک ماده غذایی مقوی تبدیل نموده است.

در 100 گرم از بادام زمینی چه مواد مغذی ای وجود دارد

ارزش غذایی بادام زمینی

ارزش غذایی بادام زمینی

پروتئین: که به میزان 26 گرم پروتئین در بادام زمینی وجود دارد. بنابراین می‎تواند برای گیاهخواران بسیار مفید باشد.

کربو هیدرات: که به میزان 16 گرم کربوهیدرات در بادام زمینی وجود دارد.

چربی: بادام زمینی حاوی 49 گرم چربی نیز هست. اما این چربی‌ها از نوع اشباع نشده هستند و در نتیجه باعث افزایش کلسترول خون نخواهند شد. بادام زمینی منبع چربی های اشباع نشده و مفید است. طبق تحقیقی که در چندین سال قبل توسط پژوهشگران و متخصصان آمریکایی صورت گرفته است، نشان میدهد  افرادی که در رژیم غذایی خود از بادام زمینی استفاده میکنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی تا 20 درصد کمتر آنها را تهدید میکند. این موضوع نشان میدهد که خرید بادام زمینی و مصرف آن تا چه میزان میتواند اهمیت داشته باشد.

پتاسیم: که به میزان 705 میلی گرم در بادام زمینی دیده می‎شود.

سدیم: که به میزان 18 میلی گرم در بادام زمینی وجود دارد.

امگا 6: به میزان 15.5 گرم در بادام زمینی دیده می شود.

کالری: بادام زمینی 567 کالری را وارد بدن می‎کند.

آنتی اکسیدان: در بادام زمینی مقدار زیادی آنتی اکسیدان وجود دارد. این آنتی اکسیدان به طور شگفت‌انگیزی از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. البته این تاثیر در بلندمدت اتفاق می‎افتد. آنتی اکسیدان ها در بدن نقش مهمی را ایفا میکنند.

نیاسین: از طرفی در میان ترکیبات بادام زمینی، نیاسین زیادی نیز دیده می‌شود که نقش مهمی را در ترمیم آسیب‌های سلولی، بهبود آلزایمر و… که ممکن است در اثر افزایش سن ایجاد شود، دارد.

ویتامین E: ترکیب دیگر موجود در بادام زمینی، ویتامین E است. این ویتامین در افرادی که در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند، بسیار مهم است.

آهن: ترکیب دیگر موجود در بادام زمینی است که در افرادی که دچار کمخونی هستند، بسیار مؤثر است. از طرفی وجود کلسیم در آن باعث می‌شود که این مغز برای تقویت استخوان‌ها نیز بسیار مهم باشد.

پروتئین: در بادام زمینی مقدار زیادی پروتئین نیز دیده می‌شود. به همین دلیل در اغلب رژیم‌های غذایی مربوط به ورزشکاران این مغز نیز قرار گرفته است.
انرژی: بادام زمینی یکی از بهترین آجیل ها در تامین انرژی بدن است. بسیاری از ورزشکاران علی الخصوص ورزشکاران رشته بدنسازی از بادام زمینی پیش از تمرین یا حین تمرین استفاده میکنند تا انرژی کافی برای یک ورزش سخت را داشته باشند. پس برای تامین انرژی بدنتان بهتر است بادام زمینی را به وعده های غذایی خود اضافه نمایید.

اسید کوماریک: یکی از موادی که در مقابله با سرطان معده بسیار راهگشا است، بادام زمینی میباشد. وجود اسید کوماریک در بادام زمینی سبب شده است که خطر ابتلا به سرطان معده در افرادی که از این آجیل استفاده میکنند، به حداقل برسد. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است افرادی که بادام زمینی میل میکنند، بروز سرطان روده به ویژه در بانوان کاهش می یابد.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

سخن پایانی

هر کدام از ترکیبات مغذی که درون بادام زمینی دیده می‎شود، می‌تواند به تنهایی نقش مهمی را در سلامتی بدن شما داشته باشد. معمولا افراد از بادام زمینی به عنوان یک میان وعهده استفاده میکنند، اما با وجود ترکیباتی که عنوان شد، می‌توانیم از آن به عنوان یک مکمل برای سلامتی بدن نیز یاد کنیم.

در 100 گرم از بادام زمینی چه مواد مغذی مهمی وجود دارد؟

پروتئین – کربوهیدرات – چربی – پتاسیم – سدیم – امگا 6 – کالری – آنتی اکسیدان – نیاسین – ویتامین E – آهن – پروتئین – انرژی – اسید کوماریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *