مقالات و اخبار

ارزش غذایی تخمه کدو

ارزش غذایی تخمه کدو

قبل از شرح ارزش غذایی تخمه کدو توجه شما را به مختصر اطلاعات عمومی این محصول جلب میکنیم .اطلاعات به دست آمده در مورد تاریخچه کدو تنبل نشان میدهد که این کدو ابتدا در آمریکای مرکزی و جنوبی بخصوص دو کشور مکزیک و پرو در حدود 8000 سال پیش کشت شده است و تاریخچه تولید آن به این دو کشور برمیگردد. طبق اطلاعات موجود، بذر کدو تنبل برای اولین بار توسط کریستف کلمب، دریانورد مشهور به اروپا برده شد و پس از آن کاشت این گیاه در اروپا آغاز گردید.

امروزه کاشت کدو تنبل در اکثر نقاط دنیا که دارای آب و هوای سازگار با تولید کدو دارند، صورت میگیرد. کدو تنبل از نظر ظاهری دارای شکل بیضی و رنگ نارنجی میباشد و وزن آن در حالت عادی به 40 کیلوگرم نیز میرسد. بزرگترین کدو تنبل تولید شده که در کتاب گینس نیز ثبت شده است، وزنی حدود 800 کیلوگرم دارد.

ارزش غذایی تخمه کدو تنبل چیست؟

فرقی ندارد که از چه نوع تخم کدویی استفاده می‌کنید، چه این تخمه از نوع شور باشد، چه خام، چه با پوست باشد و چه بی‌پوست، در هر بار استفاده از آن مقادیر بالایی از ویتامین‎ها و ترکیبات مختلف وارد بدن شما می‎شود. در ادامه لیستی از مواد ارزشمندی که در یک فنجان تخمه کدو وجود داشته و در صورت استفاده وارد بدن شما می‎شود، اشاره کرده ‎ایم:

کالری موجود در تخمه کدو

در یک فنجان تخمه کدو، 285 کالری انرژی وجود دارد.

کالری موجود در تخمه کدو

میزان چربی تخمه کدو

میزان کل چربی در این مقدار برابر با 12.42 گرم است که از این مقدار، 2.349 گرم مربوط به چربی اشباع شده و 3.860 گرم نیز مربوط به چربی معمولی است.

ترکیبات معدنی تخمه کدو

از میان ترکیبات معدنی نیز می‎توانیم به وجود 12 میلی‌گرم سدیم، 588 میلی‌گرم پتاسیم، 34.40 گرم کربوهیدرات، 35 میلی‌گرم کلسیم و 2.12 میلی‌گرم آهن در یک فنجان اشاره کنیم. فیبر رژیمی نیز در حدود 11.8 گرم در این مقدار از تخمه کدو دیده می‎شود. همچنین مقدار پروتئین خالص در تخمه کدو برابر با 11.87 گرم است.

ویتامین های موجود در تخمه کدو

در موضوع ارزش غذایی تخمه کدو از میان ویتامین‌ها در این تخمه نیز می‌توانیم به ویتامین A و C اشاره کنیم که جزو مهم‎ترین ویتامین‎های مورد نیاز برای بدن ما هستند.

این تخمه سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌هاست. وجود این ویتامین‎ها باعث شده تا در پیشگیری از بیماری‌های مختلف نیز موثر باشد. این ماده غذایی اگر در رژیم غذایی روزانه قرار گیرد، حتی از ابتلا به بسیاری از سرطان‎ها نیز جلوگیری می‎کند. سلامت چشم، کاهش کلسترول و تقویت حافظه از مهمترین فواید تخمه کدو برای بدن است.

آیا تخمه کدو برای لاغری مفید است؟

در تخمه کدو از هر نوعی که باشد، مقادیر بالایی فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب اشباع نشده وجود دارد. به همین دلیل افرادی که برای کاهش وزن به دنبال روش‎های مختلف هستند، آن را به عنوان یک ماده غذایی موثر می‌دانند.

آیا تخمه کدو برای لاغری مفید است؟

آیا تخمه کدو برای لاغری مفید است؟

فیبری که در داخل این تخمه وجود دارد، باعث می‎شود تا در شما حس سیری طولانی مدتی ایجاد شود و وعده‎های غذایی شما به میزان قابل توجهی کاهش یابد. البته همانند هر ماده خوراکی دیگری، استفاده بیش از اندازه آن نیز باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.
عامل دیگر ارزش غذایی تخمه کدو که در کاهش وزن موثر است، پروتئین است. این ماده معدنی نیز، از اشتهای شما جلوگیری می‎کند و حس سیری را در شما ایجاد می‎کند.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

سخن پایانی

به تخمه کدو نباید تنها به عنوان یک آجیل نگاه کرد. این تخمه اثرات بسیار زیادی را روی بدن شما می‌گذارد که در بالا به ارزش غذایی تخمه کدو اشاره شد. اگر از طعم تخمه کدوی خام خوشتان نمی ‎آید، نمونه های شور آن حتما انتخاب مناسبی برای شماست. طعم شوری، در ترکیب با طعم خود تخمه در نهایت مزه‎ای بی نظیر را ایجاد می‎کند. البته به شرطی که تخمه خریداری شده، کیفیت کافی را داشته باشد. تخمه کدوهای مانده و بی‌کفیت، گاهی تلخ هستند. این موضوع در مورد تخمه کدو دیده نمی‎شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *