مقالات و اخبار

ارزش غذایی فندق و نقش آن در کاهش وزن

ارزش غذایی فندق و نقش آن در کاهش وزن

 ارزش غذایی فندق و نقش آن در کاهش وزن چگونه است؟

​هر ماده خوراکی، ارزش غذایی مخصوص به خود را دارد. در مغز فندق نیز مقادیر بالایی از مواد معدنی و ویتامین‎های مختلف دیده می‌شود که آن را علاوه بر خوش طعم بودن، به یک دانه مفید برای سلامتی و بهبود بسیاری از امراض بدن نیز تبدیل کرده است.

ارزش غذایی مغز فندق

مقدار ۲۸ گرم یا تقریباً ۲۰ دانه مغز فندق را در نظر بگیرید. در این میزان از این محصول، ۴.۷ گرم کربوهیدرات موجود است. همچنین ۲.۸ گرم فیبر، ۴.۲ گرم پروتئین و ۱۷ گرم چربی در ترکیبات این مغز فندق خام دیده می‌شود. میزان قند موجود در فندق بسیار کم و چیزی در حدود ۱.۲ گرم است.

میزان کالری موجود در مغز فندق  چقدر است؟

اگر شما هم به دنبال کاهش یا افزایش وزن خود باشید، احتمالا اولین چیزی که ذهنتان را درگیر می‌کند، میزان کالری موجود در مغز فندق است. در یک دانه از مغز فندق چیزی در حدود ۸.۸ کالری موجود است. با این حساب میزان این کالری در ۱۰۰ گرم فندق خام برابر با ۶۲۸ است.

آیا مغز فندق باعث کاهش وزن می‌شود؟

مغز فندق تا حد زیادی میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که از آن به عنوان یک ماده خوراکی در رژیم‌های لاغری استفاده می‌شود. علاوه بر این در مغز فندق ، مقادیر بالایی از منگنز را می‌بینیم. این ترکیب، آنزیم‌های گوارشی را بهبود می‌بخشد که در پروسه کاهش وزن افرادی که اضافه وزن دارند، مؤثر است.
از طرفی می‌توانیم تأثیر فندق در لاغری را به وجود فیبر اختصاص دهیم. زمانی که فیبر وارد بدن می‌شود، تا حد زیادی از ایجاد گرسنگی جلوگیری کرده و در نتیجه از پرخوری فرد جلوکیری می‌کند. این موضوع نیز در کاهش وزن مؤثر است.
تیامین ترکیب دیگری است که در مغز فندق خام به میزان زیادی دیده می‌شود. این ترکیب، باعث می‌شود که متابولیسم بدن افزایش پیدا کرده و در نتیجه خود عاملی برای کاهش وزن است.

در نهایت، ترکیب بعدی مؤثر در کاهش وزن نیز منگنز است که تا حد زیادی بهبود آنزیم‌های گوارشی را در پی دارد. بنابراین در افرادی که چاق هستند، عمل هضم غذا‌ها بهتر صورت گرفته و به دنبال آن کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

چگونه از مغز فندق در رژیم‌های غذایی استفاده کنیم؟

فندق‌هایی که به صورت خام هستند، می‌توانند به عنوان یک میان وعده در رژیم‌های غذایی استفاده شوند. اگر به فندق شور نیز علاقه دارید می‌توانید به روش‌های مختلف آن‌ها را شور یا بوداده کنید. یکی از روش‌هایی که می‎توانید از آن برای بوداده کردن فندق خام استفاده کنید، قرار دادن آن در فر است. برای اینکار باید فندق را روی یک کاغذ روغنی در سینی فر قرار دهید. دمای ۲۷۵ درجه برای اینکار کافی است. تقریباً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از ایجاد حرارت، فندق شما به صورت بوداده در می‌آید. دقت داشته باشید که مدت زمان بیشتر یا درجات بالاتر ممکن است، باعث سوخته شدن فندق شود.

چگونه از مغز فندق در رژیم‌های غذایی استفاده کنیم؟

آیا مصرف فندق برای ورزشکاران مفید است؟

مصرف فندق به دلیل افزایش سطح انرژی انسان، در میان ورزشکاران علی الخصوص بدنسازان بسیار محبوب است. فندق منبع فوق العاده منیزیم است که به عضله سازی و تقویت عضلات کمک میکند. به همین دلیل است که در بسیاری از مکمل های ورزشی از فندق استفاده میشود.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

سخن پایانی

برای بهره مند شدن از خواص فندق باید، حتما به سراغ محصولات باکیفیت و تازه بروید. فندق به طور کلی در میانه‌های تابستان برداشت می‌شود. اما در تمام طول سال در فروشگاه آجیل و خشکبار به فروش می‌رسد. از این رو ممکن است در برخی مواقع با مغز‌های کهنه در برخی از فروشگاه‌ها روبه‌رو شویم. برای تازه ماندن مغز فندق روش‌های مختلفی وجود دارد که هر فروشنده آجیل و خشکباری باید آن را بداند.

اما به طور کلی مغز فندقی باکیفیت است که رنگی یکسان و بدون لک داشته باشد. معمولاً اگر فندقی، کمتر فرآوری شود، طول عمر آن بیشتر می‌شود. در میان فندق‎ها، انواع باپوست از ماندگاری بالاتری برخوردار هستند. فندق‌های موجود در الوخشکبار همگی به صورت تازه و ارگانیک به فروش می‎رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *