مقالات و اخبار

8 روش ساده برای تشخیص زعفران اصل

8 روش ساده برای تشخیص زعفران اصل

ترفندهای بازاریان برای تولید زعفران تقلبی

زعفران محصولی با ارزش است و بدیهی است سودجویان بخواهند با فروش زعفران تقلبی درآمد زیادی داشته باشند. بنابراین، دانستن و نحوه تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی بسیار مهم است. در این مطلب چند نکته مهم بیان شده است که به شما کمک می‌کند زعفران اصل را بشناسید. اما سودجویان چگونه زعفران واقعی را ناخالص می‌کنند.

8 روش ساده برای تشخیص زعفران اصل

اضافه کردن نمک یا شکر به پودر زعفران

از این روش برای فروش پودر زعفران استفاده می‌شود که در آن برای سنگین شدن زعفران، ناخالصی‌های ریزی به آن اضافه می‌شود و پودر زعفران تقلبی می‌فروشند.

افزودن گیاهان دیگر به زعفران

پرچم برخی گیاهان شبیه زعفران است که سودجویان برای فروش زعفران تقلبی به این رشته‌ها رنگ می‌دهند و آن را به عنوان زعفران واقعی می‌فروشند.

رنگ دادن به قسمت‌های دیگر زعفران

زعفران قسمت‌های مختلفی دارد. قسمت اصلی زعفران «نگین» یا نوک «نگین» است. گاهی با جدا کردن ریشه و ساقه زعفران و افزودن رنگی شبیه به «نگین» به عنوان زعفران واقعی به فروش می‌رسد.

افزودن چربی به زعفران

از این روش برای افزایش وزن زعفران استفاده می‌شود. کافی است روی زعفران خشک کمی چربی بپاشید تا پس از خشک شدن، چربی روی آن باقی بماند و وزن زعفران افزایش پیدا کند.

روش‌های تشخیص اصل بودن زعفران

همانطور که گفته شد با توجه به اینکه زعفران محصولی ارزشمند است، احتمال تقلب در عرضه آن زیاد است. بنابراین در این قسمت روش‌های مختلف شناخت زعفران واقعی را معرفی می‌کنیم.

تشخیص زعفران اصل از روی ظاهر

یکی از راه‌های تشخیص زعفران واقعی از زعفران تقلبی، تشخیص آن از روی ظاهر زعفران است. گاهی ممکن است برای افزایش مقدار زعفران، افراد سودجو اقدام به مرطوب کردن زعفران کنند. در این حالت رشته‌های زعفران به دلیل وزن و رطوبت سنگین و فشرده می‌شوند. به این ترتیب زعفران تردی خود را از دست می‌دهد و کمی نرم می‌شود. در این صورت ممکن است رنگ زعفران کمی به ساقه یا حتی ظرف پخش شده باشد. به همین دلیل برای تشخیص زعفران تقلبی از اصل، ببینید رشته‌های زعفران به هم چسبیده‌اند یا خیر.

چند شاخه بودن سر رشته‌های زعفران

مواظب باشید که سر رشته‌های زعفران، حالت چندشاخه دارد اما زعفران‌های غیرخالص و غیرواقعی چنین نیستند و سر رشته‌های زعفران در آنها حالت چندشاخه ندارد.

تشخیص زعفران تقلبی با بنزین

زعفران در بنزین حل نمی‌شود. بنابراین با حل کردن زعفران در بنزین می‌توانید اصل یا تقلبی بودن زعفران خود را تشخیص دهید.

تشخیص با حرارت دادن آن

وقتی رشته زعفران را گرم می‌کنید، رنگ زعفران نباید زرد شود. این یک روش ساده برای تشخیص زعفران اصل است.

تشخیص زعفران اصل و مرغوب با آب

مرحله اول؛

زعفران را در آب بریزید. در برخی موارد خیلی سریع رنگ آب را تغییر می‌دهد. اما این تغییر رنگ ارزشش را ندارد، زیرا این تغییر رنگ سریع نشان دهنده زعفران تقلبی است.

مرحله دوم؛

ریشه را برای مدت کوتاهی در آب قرار دهید. زمانی که ریشه را از آب خارج می‌کنید، زعفران اصل رنگ خود را از دست نمی‌دهد، در حالی که اگر تقلبی باشد، رنگ اضافه شده خود را کاملا از دست می‌دهد و ظاهری مشابه ندارد.

سطح سوم؛

کمی زعفران را در آب جوش بریزید و 5 دقیقه صبر کنید. اگر رنگ ریشه بعد از 5 دقیقه سفید نشد نشان دهنده اصل بودن آن است. اگر در کمتر از 5 دقیقه این اتفاق بیفتد این به معنی تقلبی بودن زعفران است.

تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی با کمک جوش شیرین

یک آزمایش بسیار جالب این است که کمی جوش شیرین به آب اضافه کنید و آنها را مخلوط کنید. سپس زعفران را به مخلوط اضافه کنید. حاصل اختلاط زعفران اصل با مخلوط آب و جوش شیرین یک مایع زرد رنگ است و اگر زعفران تقلبی باشد رنگ مخلوط به رنگ قرمز تیره در می‌آید.

داشتن بوی شیرین اما بدون طعم شیرین

یکی از اصطلاحات کاربردی برای شناخت زعفران، استفاده صحیح از اصطلاح شیرین است. زعفران خوب همیشه باید بوی شیرینی داشته باشد اما هرگز طعم شیرینی ندارد.

آزمایش چربی زعفران

گاهی افراد سودجو برای سنگین شدن زعفران به آن چربی اضافه می‌کنند. یک راه آسان برای تشخیص زعفران تقلبی که به آن چربی اضافه شده است این است که مقداری از آن را روی کاغذ سفید ریخته و با انگشت آن را برای چند ثانیه روی کاغذ فشار دهید. اگر روی کاغذ اثری از چربی دیدید، زعفران تقلبی است.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

تشخیص زعفران اصل با روش‌های علمی

روش علمی تشخیص زعفران اصل در واقع برای بازرگانان این قلمرو مؤثر است. این تست‌ها بسیار دقیق است و در معاملات زعفران کمک می‌کند تا گواهی کیفیت زعفران را درست ارائه دهند و زعفران تقلبی را وارد بازار نکنند.

سخن پایانی

زعفران به خاطر رنگ و طعم بینظیر آن یک ادویه ارزشمند است و می‌توان از آن برای تهیه دسرهایی مانند پودینگ، کیک و انواع شیرینی و غذاها استفاده کرد. اگر نگران هزینه‌ها هستید، نگران نباشید اگر زعفران اصل را تهیه کنید در بیشتر غذاها فقط به 1 تا 3 نخ زعفران نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *