مقالات و اخبار

راه و روش تازه نگه داشتن آجیل و خشکبار

راه و روش تازه نگه داشتن آجیل و خشکبار

نگه داری آجیل به صورت تازه برای مدت زمان طولانی

آجیل و خشکبار به عنوان یکی از خوشمزه‌ترین تنقلات شناخته می‌شوند و در کنار طعم لذیذ و دلچسبی که دارند، بسیار مقوی هستند. بنابراین نیاز است تا به طور روزانه در وعده‌های غذایی خود از آن‌ها استفاده کنیم. این تنقلات را می‌توان حتی تا بیشتر از یک سال نیز نگهداری کرد، اما این کار آسان نیست. زیرا اگر به درستی انجام نشود، ظرف مدت کوتاهی آجیل کهنه شده و حتی ممکن است کپک بزند.

بنابراین برای اینکه بدانیم چگونه آجیل را تازه نگه داریم ، چند راهکار ساده بیان می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید:

روش‌های نگهداری صحیح آجیل و خشکبار

برای نگهداری بهتر و طول عمر بالاتر آجیل و خشکبا بهتر است نکات زیر را در ذهنتان بسپارید:

خرید از فروشگاه‌های معتبر

در ابتدا باید بدانید که هرچه قدر آجیل و خشکبار مرغوب‌تر باشد، مدت زمان طولانی‌تری تازه می‌ماند. بنابراین بهتر است خرید آجیل را از فروشگاه‌های معتبری چون الوخشکبار انجام دهید، تا از کیفیت، تازگی و طعم آجیل اطمینان داشته باشید.

نگهداری در ظروف مناسب و محیط تاریک

آجیل‌ها را بهتر است در محیط تاریک و خنک نگهداری کنید تا دیرتر خراب شوند. بنابراین اگر آن‌ها را در فضای خانه قرار می‌دهید، خنک‌ترین قسمت را انتخاب کنید که نور کمی دارد.
همچنین آن‌ها را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی بریزید تا هوا نگیرند. زیرا هر نوع کیسه پلاستیکی، هوا را به داخل خود کشیده و باعث خرابی آجیل می‌شوند.

فریز کردن آجیل

بهتر است آجیل‌ها را پس از خریداری تا چند روز در فریزر قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا آجیل سالم‌تر باقی بماند. زیرا در میان برخی از آجیل‌ها آفت یا حشره‌های ریز وجود دارد که با چشم دیده نمی‌شوند و حتی ممکن است در دمای محیط رشد کنند. بنابراین با فریز کردن، به طور کامل از بین می‌روند.

نگهداری آجیل در یخچال و فریز

آجیل‌ها می‌توانند در یخچال و فریز نگهداری شوند. البته به شرطی که در ظروف مناسبی قرار گیرند تا هوا به داخل آن‌ها نفوذ نکند. در غیر اینصورت نه تنها طعم آجیل عوض خواهد شد، بلکه ممکن است به طور کامل خراب و سفت شوند.

توجه داشته باشید که نحوه نگهداری آجیل‌ها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان نمونه فندق در یخچال تا شش ماه و در فریزر تا یک سال می‌تواند نگهداری شود. اما آجیل‌هایی چون پسته و بادام و… می‌توانند حتی تا بیش از دو سال در یخچال و فریز تازه بمانند.

چگونه نم آجیل را بگیریم؟

برای از بین بردن نم و بوی نم آجیل ، می‌توان آن‌ها را تفت داد. این کار کمک می‌کند تا رطوبت اضافه از دانه‌ها خارج شده و مثل روز اول ترد و تازه شوند. به این صورت که آجیل‌ها را داخل فر یا ماهیتابه بدون روغن ریخته و بین ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا حرارت لازم را دریافت کنند. در نهایت آن‌ها را خنک کرده و میل کنید. توجه داشته باشید که آجیل‌های نم دار برای روده و گوارش مناسب نیستند و ممکن است به سلامت بدن آسیب برنند.

سخن پایانی

در نهایت اینکه چگونه آجیل را نگهداری کنیم یا بهتر بگوییم آجیل را در کجا نگهداری کنیم که تازه بماند ، به این نکته خواهیم رسید که این موضوع کاملا بستگی به شرایط محیطی هر فرد دارد. زیرا ممکن است مکان زندگی شما مرطوب باشد و آجیل ظرف یک ماه کاملا نم گرفته و تردی خود را از دست بدهد. بنابراین نیاز است در کنار این موارد، نکات دیگری را نیز رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *