مقالات و اخبار

آجیل را جز کدام دسته غذایی می توانیم قرار دهیم؟

آجیل را جز کدام دسته غذایی می توانیم قرار دهیم؟

شاید شما هم بخواهید مطلع شوید که آجیل را جز کدام دسته غذایی می توانیم قرار دهیم ؟ مواد غذایی هر کدام در دسته ای خاص قرار می گیرند تا مصرف کننده به راحتی از خواص آن ها مطلع شده و در جهت رفع نیاز خود از آن ها استفاده کند. از دنیای گوشت و پروتئین گرفته تا حبوبات و میوه و سبزیجات، همه و هم دارای شکل و خواص مشترکی هستند. با این حال برای برخی مواد غذایی انتخاب دسته ای خاص، سخت و دشوار است. اینکه آجیل در کدام دسته غذایی قرار می گیرد پرسشی قدیمی است که پاسخ های زیادی به آن داده شده است.

آجیل چیست؟

همواره این پرسش پیش آمده که آجیل میوه است یا سبزیجات؟ دانه است یا گیاه؟ گذشتگان به میوه و دانه های درختی، زمینی و خشک شده که هر کدام در پوششی سخت قرار داشتند، آجیل می گفتند. اگر بادام درختی بود نام آن را می گذاشتند آجیل درختی، اگر میوه خشک شده بود به آن خشکبار می گفتند که ترکیبی از خشک به معنای خشک شدن و بار به معنای میوه یا بار درخت بود. برخی آجیل ها مثل بادام زمینی نیز که از دل زمین بیرون می آمدند آجیل های زمینی نامگذاری می شدند. در ایالت متحده امریکا آجیل را نوعی میوه خشک شده و یا تک دانه هایی تعریف می کنند که حاوی روغن بالایی هستند. عموما لایه بیرونی دارند و به سلامت بدن کمک زیادی می کنند.

ریشه واژه آجیل از کجا آمده؟

عده ای ریشه واژه آجیل را به آذری زبانان نسبت می دهند و عده ای دیگر معتقدند که این واژه به یاد مغزهای آشنا و ترکیبی از حروف آن هاست. اما در فرهنگنامه ها آجیل را به شکستن و بازکردن نسبت داده اند. در فرهنگنامه معین آجیل فروبردن چیزی به قصد شکستن معنی شده است.

آجیل در کدام دسته مواد غذایی قرار می گیرد ؟

با اینکه آجیل را نوعی میوه می نامند ولی به لحاظ ارزش غذایی نمی توان آن را با میوه جات و سبزیجات مقایسه کرد. آجیل سرشار از فیبر و مواد مغذی است که در کمتر میوه ای سراغ داریم. پزشکان عموما برای دسته بندی مواد غذایی به ویژگی ها، خواص و تاثیر بر سیستم بدن توجه می کنند. به همین منظور هرم غذایی را تنظیم کرده اند که در رژیم غذایی روزانه کمک زیادی به ما می کند.

آجیل در هرم غذایی

آیا تا به حال نام هرم غذایی به گوشتان رسیده است؟ این هرم را متخصصان و پزشکان تنظیم کرده اند تا پاسخگوی نیازهای بدن شما باشد. هرم غذایی به شما کمک می کند تا مواد مورد نیاز بدن را به میزان لازم تامین کنید و تنوع غذایی مناسب را در رژیم روزانه خود در نظر بگیرید. هرم غذایی با خصوصیات و فواید موادغذایی طبقه بندی شده است و توجه زیادی به نوع دسترسی به آن ها در طببیعت ندارد. بگذارید 6 بخش اصلی این هرم را با هم مرور کنیم.

– گروه نان و غلات
– گروه سبزیجات
– گروه میوه جات
– گروه لبنیات
– گروه گوشت و حبوبات و آجیل
– گروه چربی و قندها

آجیل را جز کدام دسته غذایی می توانیم قرار دهیم -آجیل در هرم غذایی

آجیل را جز کدام دسته غذایی می توانیم قرار دهیم – آجیل در هرم غذایی

از آنجا که آجیل دارای مواد مغذی بسیاری است و پروتئین و آهن بدن را به میزان قابل توجهی تامین می کند این دانه های مغذی در بخش گوشت و حبوبات گنجانده شده اند. پس اگر مصرف گوشت برایتان سخت است و یا گیاه خوار هستید، می توانید آجیل را جایگزین نیاز روزمره خود کنید. این به این معناست که ارزش غذایی آجیل با مصرف گوشت برابری دارد و ترکیب اعجاب انگیز آن می تواند به تامین مواد معدنی، کلسیم و پتاسیم مورد نیاز بدن کمک کند. به طور کلی آجیل یک پروفایل شبیه به مواد پروتئینی همچون گوشت را به ما نشان می دهد، ویتامین های مورد نیازمان را تامین می کند و کمک زیادی به استحکام استخوانبندی بدن می کند.

بخوانید : آجیل خوب از کجا بخریم

میزان مصرف روزانه آجیل

همانطور که متوجه شدید آجیل هم راستای گوشت و حبوبات در دسته پروتئین قرار می گیرد. پس در مصرف آن نیز به همان نسبت باید دقت به خرج دهیم. از بادام گرفته تا گردو و بادام زمینی تا انواع خشکبار گرچه لذت بخش هستند، اما مصرف بیش از حد آن ها می تواند برای بدن مضر باشد. پیشنهاد ما مصرف 40 گرم آجیل در طول روز است. به این ترتیب شما به اندازه 40 گرم ارزش غذایی گوشت را به بدن خود تزریق کرده اید و از خواص بیشمار آجیل بهره مند شده اید.

سخن پایانی

آجیل با خواص شگفت انگیز خود کمک زیادی به سلامت پوست، عملکرد صحیح قلب، کاهش کلسترول، بهبود فعالیت سیستم گوارشی، استحکام استخوان ها و تامین پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می کند. چه بهتر که مقداری از این ترکیب شگفت انگیز را در رژیم روزانه خود قرار دهید و با این کار به سلامت بدن خود کمک کنید.
شما مخاطبین عزیز میتوانید با مراجعه به مقالات الوخشکبار ارزش غذایی و فواید و خواص مربوط به هر کدام از محصولات گروه آجیل و خشکبار را پیدا کرده و مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *