مقالات و اخبار

آجیل حاوی ویتامین آ – کدام آجیلها ویتامین A دارند

آجیل حاوی ویتامین آ - کدام آجیلها ویتامین A دارند

کدام آجیل ویتامین آ دارد؟

ویتامین A یکی از ترکیبات ضروری برای بدن است. در یک رژیم غذایی دو نوع ویتامین A وجود دارد که با نام حیوانی و گیاهی شناخته می‌شوند. انواع حیوانی در گوشت، روغن ماهی، لبنیات و … وجود دارد که محلول در چربی هستند.

انواع گیاهی را هم در بسیاری از سبزیحات و میوه‌ها می‌بینیم که به صورت محلول در آب هستند. در هر صورت این ویتامین باید با استفاده از روش‌های مختلفی وارد بدن شود که یکی از آنها مصرف آجیل و خشکبار است. به نظر شما در کدام یک از آجیل‌ها، ویتامین A وجود دارد؟

فواید ویتامین A

اگر به دنبال بدنی سالم و تندرست هستید، باید مقادیر کافی از ویتامین A را در بدن خود داشته باشید. ویتامین A برای سلامت بسیاری از اندام‌های بدن مهم و ضروری بوده و در این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
• سلامت دندان‌ها
• استخوان بندی
• تقویت سیستم ایمنی
• تقویت قوای جنسی
• سلامت پوست
• تقویت بینایی
• محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد

مقدار مورد نیاز ویتامین آ برای بدن چقدر است؟

برای آنکه بتوانید مقدار مورد نیاز ویتامین A را در بدن بدانید، باید به سن خود توجه کنید. معمولا در بین نوزادان 0 تا 6 ماه مقدار مورد نیاز این ویتامین در حدود 400 میکروگرم در روز است. به همین ترتیب بین 7 تا 12 ماه، 500 میکروگرم، 1 تا 3 سالا، 300 میکروگرم، 4 تا 8 سال، 400 میکروگرم، 9 تا 13 سال، 600 میکروگرم، مردان بالای 14 سال، 900 میکروگرم و زنان بالای 14 سال 700 میکروگرم در روز باید ویتامین A را وارد بدن کنند.

کدام مواد غذایی دارای ویتامین A هستند؟

در میان مواد غذایی که سرشار از این ویتامین هستند، می‌توانیم به گوشت، روغن ماهی و لبنیات اشاره کنیم. به جز این موارد خشکبار یا میوه‌های خشک شده نیز می‌تواند منابع خوبی برای آن باشد. همچنین آجیل‌های دارای ویتامین A که در ادامه به آنها اشاره میکنیم. می‌توانید این محصولات را از فروشگاه‌ الوخشکبار تهیه کنید. در میان خشکبار و آجیل‌های حاوی ویتامین آ که در بازار موجودند  به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

برگه زردآلو

یکی از بهترین منابع این ویتامین است که دارای طبعی سرد و تر است.

آجیل حاوی ویتامین آ - کدام آجیلها ویتامین A دارند

آجیل حاوی ویتامین آ – کدام آجیلها ویتامین A دارند

در ترکیبات این ماده خوراکی علاوه بر ویتامین A، ویتامین‌های B، C، B3، B2 و همچنین مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم، گوگرد، فسفر، سدیم، آهن و روی نیز دیده می‌شود.

آلو بخارا

ماده غذایی دیگر نیز آلو بخاراست که سرشار از ویتامین A میباشد.

آجیل حاوی ویتامین آ - کدام آجیلها ویتامین A دارند

آجیل حاوی ویتامین آ – کدام آجیلها ویتامین A دارند

در ترکیبات آن ویتامین‌های E، C و مواد معدنی مختلف نیز دیده می‌شود.

گردو

میان ترکیباتی که در جدول ارزش غذایی گردو عنوان شده، ویتامین آ را هم می‌بینیم. به همین دلیل خرید گردو قرار دادنش در رژیم غذایی می‌تواند تا حد زیادی این ماده را وارد بدن شما کند.

پسته

پسته نیز در ترکیباتش مقدار زیادی ویتامین A داشته و در نتیجه با تهیه و خرید پسته و مصرف مناسب آن  یک منبع عالی برای تامین آ در اختیار دارید.

سخن پایانی

اگرچه ویتامین A برای بدن لازم و ضروری است، اما نباید استفاده از آن را بیش از اندازه در رژیم غذایی‌مان قرار دهیم. زیاده‌روی در مصرف ویتامین آ باعث بروز مشکلات جدی در بدن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *